Instytut Filozofii

Roz. Textu

Poznaj losy absolwentów Instytutu Filozofii UZ:


 Rozmowa z mgr Mają Suchecką

Filozof człowiek zadumany, rozmyślający nad sensem istnienia, analizujący z każdej perspektywy stan i naturę rzeczy, a może to tylko stereotyp i jak to ze stereotypami bywa, należy je podważyć… O tym, jak jest naprawdę, opowie Maja Suchecka, absolwentka kierunku filozofia na Uniwersytecie Zielonogórskim.


 Rozmowa z mgr Katarzyną Turonek

Myślę, więc jestem, prawił Kartezjusz. Można by sparafrazować – studiuję, więc pracuję – tak chciałby powiedzieć każdy absolwent studiów filozoficznych. Czy te studia uczą myśleć w nieszablonowy sposób i potrafią być sposobem na życie? Co robią absolwenci filozofii? Czy zdecydowaliby się ponownie studiować tę dyscyplinę? Na te i na inne pytania odpowiada Katarzyna Turonek, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Zielonogórskim.


 mgr Krzysztof Włodarski - polski muzyk, kompozytor, reżyser, artysta malarz, grafik oraz tatuażysta. Jest również absolwentem Croydon Art College. 28 października 2014 ukazał się nowy album jego zespołu, Witchmaster, zatytułowany "Antichristus ex utero".


 mgr Łukasz Henel - z wykształcenia magister filozofii i informatyk. Napisał już 4 książki:

- o filozofii dla młodzieży: Lekcja filozofii i Wśród mędrców starożytności;

- powieści grozy: On i Szkarłatny blask.

Publikował również opowiadania w magazynach Nowa Fantastyka, Esensja i Qfant. Obecnie pracuje jako nauczyciel oraz copywriter. Prowadzi także bloga poświęconego popularyzacji nauczania filozofii w szkołach. Jego fascynacja tym, co tajemnicze i niewytłumaczalne, zaowocowała napisaniem powieści grozy. Ma dobre recenzje i na portalach społecznościowych, i na kulturalnych.


lic. Leszek Ludomir - absolwent studiów licencjackich w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wprawdzie nie może pochwalić się wybitnymi osiągnięciami zawodowymi, ale zasłynął na cały świat tym, że wbiegł na murawę, przerywając na moment mecz Niemcy - Ghana rozgrywany podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w Brazylii w 2014 roku. Pominąwszy grę piłkarzy polskiego pochodzenia - Lukasa Podolskiego i Miroslava Klose - w reprezentacji Niemiec, był to jedyny polski - i, trzeba przyznać, sympatyczny - akcent na tym mundialu. Wyczyn ten miał pomóc Leszkowi w uzbieraniu pieniędzy na bilet powrotny do Polski. Zobacz notki prasowe wraz ze zdjęciami.

W Gazecie Wyborczej z 27 czerwca 2014 ukazał się też wywiad z Leszkiem Ludomirem, w którym dobrze wypowiada się o studiach filozoficznych w Zielonej Górze. Oto fragment wywiadu:

Do czego przydają ci się studia filozoficzne, które skończyłeś w Zielonej Górze?

- Oczywiście, że się przydają! W przeciwnym razie prawdopodobnie nie robiłbym tego, co robię.

Dlaczego akurat Zielona Góra?

- Zdecydowałem się na małe zielonogórskie zagłębie po niepowodzeniu w Poznaniu. I dobrze się stało. Studia w Zielonej Górze to był niezwykły, cenny, merytorycznie wartościowy czas. Ale też bajecznie rozrywkowy.